Wybór podmiotu, który poprowadzi PPK pracowników, to zadanie każdego pracodawcy. Pracodawca podejmuje tę decyzję w porozumieniu ze związkami zawodowymi (jeśli działają one u pracodawcy) lub też z reprezentacją pracowników. Wyboru może dokonać spośród podmiotów do tego uprawnionych. Należą do nich:
znajdujące się w ewidencji prowadzonej za pośrednictwem państwowej spółki Polskiego Funduszu Rozwoju.
Oferentem Pracowniczych Programów Kapitałowych jest m. in. Vienna Life, z której ofertą możesz zapoznać się tutaj.
Co do zasady, do PPK będą zapisywani wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Każdy z nich będzie mógł jednak złożyć oświadczenie, że rezygnuje z dokonywania wpłat na PPK. W innym przypadku zostanie on zapisany tam automatycznie. Takie oświadczenie musi mieć formę pisemną. Podlega ono co 4 lata odnowieniu. Jeśli po upływie tego okresu oświadczenie to nie zostanie ponownie złożone, to pracodawca zapisuje taką osobę zatrudnioną do oszczędzania w ramach PPK w wybranej wcześniej instytucji finansowej.
Pracownicy w wieku od 55-70 lat również będą mogli przystąpić do PPK. W tym celu powinni wyrazić na to oddzielną zgodę. Osoby w wieku powyżej 70 lat nie będą miały możliwości przystąpienia do PPK.
Zgodnie z harmonogramem dostępnym w ustawie, PPK będą wprowadzane w następujących terminach:
Pracodawca ma przy tym obowiązek zawrzeć umowy o prowadzenie PPK do 10. dnia miesiąca, po upływie 3 miesięcy od terminów wskazanych wyżej. Oznacza to, że terminami granicznymi na zawarcie takich umów będą:
Tak. Kapitał w PPK podlega prawu spadkowemu oraz uwzględniany jest przy podziale majątku.
Oszczędności, które gromadzi każdy uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), pochodzą ze składek. Istnieją ich trzy rodzaje: składki pracownika, pracodawcy oraz dopłaty ze strony państwa.
Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą nie tylko osoby, które ukończyły 18 lat i są zatrudnione na umowę o pracę, lecz także:
Czy pracownicze plany kapitałowe są obowiązkowe dla jeszcze innych osób? Tak – wśród nich znajdą się również:
Składki na PPK nie będą pobierane od pracowników w okresie, gdy:
Każdy przypadek pracodawca powinien analizować osobno, by poprawnie wyliczyć wysokość składki na PPK.
Kapitał w PPK nie podlega egzekucji komorniczej, za wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych i zobowiązań w stosunku do Skarbu Państwa.
Tak, jest taka możliwość. Pracodawca automatycznie zapisuje pracowników, którzy ukończyli 18 lat a nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, o ile nie zrezygnowali z dokonywania wpłat do PPK.
Jeżeli pracownik ukończył 55. rok życia, a nie ukończyła 70 lat może złożyć u pracodawcy wniosek o dołączenie do programu.
Pracownicze Plany Kapitałowe poszerzają wyłącznie możliwości oszczędzania środków na emeryturę. Nie są związane z elementami funkcjonującego dotychczas systemu emerytalnego. PPK stanowią odrębną, prywatną formę gromadzenia oszczędności.
Tak, istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty oszczędności z PPK np. w nagłych sytuacjach życiowych.
W takiej sytuacji należy niezwłocznie zalogować się w aplikacji iPPK, gdzie należy zgłosić ten fakt i rozpocząć proces anonimizacji. Szczegółową instrukcję postępowania znajdziesz tutaj: ippk